www
Úvod >> Archív článků

Archív článků

S novým rokem přichází i ty méně populární záležitosti, jako je např. platba členských příspěvků. Ty se od založení AS nezměnily, stále ještě je to pouhých 200 Kč. Pro příznivce nových cest zveřejňujeme QR kód k platbě. Rozbalí se Vám po kliknutí na text tohoto článku.

 

qr_code.png
Výroční zprávy Asociace

Do sekce Asociace strážců / Výroční zprávy  byly vloženy výroční zprávy našeho spolku

z roku 2019 a 2020

 

Vážení kolegové, členové a příznivci Asociace strážců přírody

výbor AS si Vás dovoluje pozvat na, svým způsobem mimořádnou, Valnou hromadu našeho spolku, která se bude konat u příležitosti čtvrtstoletí od jeho založení, tentokrát ve spolupráci se ZOO Praha ve dnech 31. 3. – 2. 4. 2023

 

 

Místo konání:     ZOO Praha , U Trójského zámku 120/3, 171 00 Praha 7

 

  Program:

pátek, 31.března 2023        

       do 09:45 příjezd účastníků (možno se ubytovat již ve čtvrtek večer)

10:00 - 10:45 přivítání,   organizační pokyny

10:45 - 11:15 představení záchranných programů ZOO Praha, spolupráce s NP

11:15 - 11:30 přestávka

11:30 - 13:00 historie ASP ČR, IRF, ERF zdravice Slovenských kolegů, novinky ze Slovenské stráže přírody, mobilní aplikace strážců

13:00 - 14:00 oběd

14:00 - 16:00 prohlídka ZOO, záchranné programy In-situ

15:30 - 17:00 někteří strážci účast na přednášce Ondry Vítka v kroužku ZOO (děti 8-11let)

16:00 - 16:30 přestávka

16:30 - 18:30 prezentace Stráže přírody z regionů 1.část

16:30 - 18:30 někteří strážci účast na přednášce Ondry Vítka v kroužku ZOO (děti 12-15let)

18:30 - 19:30 večeře – formou Potlachu-regionální produkty (každý přiveze s sebou)

19:30 - 22:00 diskuze, zvláštní a volný program

 

sobota, 1.dubna 2023

  09:00 - 10:00 Prezentace ZOO Praha-Projekt In situ „ Návrat koní Převalského“ – Mgr.Barbora Dobiášová (kurátorka kopytníků a koordinátorka plemenné knihy koní Převalského).

10:00 - 11:15 VALNÁ HROMADA – zpráva o činnosti a hospodaření, plán činnosti 2023, vyhodnocení Vize ASP ČR 2021 a představení Vize ASP ČR 2031

11:15 - 11:30 přestávka

11:30 - 13:00 Představení stráže přírody v Moldavsku (J.Javorská, R.Javorský), Příprava akcí k Světovému Dni Strážců 2023, Zahraniční   a domácí spolupráce, příprava celostátního setkání strážců ve spolupráci s AOPK ČR – podzim 2023, Světový kongres IRF 2023

13:00 - 14:00 oběd

14:00 - 17:00 exkurze Divoká Šárka – přírodní krásy Prahy (ve spolupráci se strážci Hl.města Prahy)

17:00 - 17:30 přestávka

17:30 - 18:30 prezentace Stráže přírody z regionů 2.část

18:30 - 19:00 Stráž přírody v ČR-aktuální stav, JRP, Kongres ERF Albánie 2022

19:00 - 20:00 večeře

20:00 - 22:00 diskuze, zvláštní a volný program

 

neděle, 2.dubna 2023

09:00 – 12:00 návštěva Botanické zahrady Praha

12:00 – 13:00 oběd

13:00 – 14:00 odjezd domů

 

Operativní změny programu vyhrazeny.


Další informace (ubytování, stravování, parkovaní, program aj.) najdete v příloze; členům zasláno e-mailem

 

Přihláška =  vyplnění on-line dotazníku:

https://docs.google.com/forms/d/1P5H7vdn-tfxsD_2oYs7tbufrYVGGHRePZuaZi4EIHF8/edit

do 23. března 2023

 

Nový text (odstavec)...


Warning: filesize() [function.filesize]: stat failed for files/www/ace3c1d8347e903ea33aa5fdf56d6a6c/ASP ?R pozvánka na valnou hromadu 2023.docx in /data/web/virtuals/68760/virtual/www/_subdom/sw/support/items-temp.php on line 51

Historie a současnost stráže přírody CHKO Orlické hory - obsáhlý článek dlouholetého "náčelnicka" orlickohorských strážců a člena naší Asociace  Josefa Kučery. Otevře se po kliknutí na pdf soubor níže.

  • soubor ke stažení (903 kB)
  • Co je v Asociaci nového ?

     

    Po cca 12 letech se strážcovskému webu začalo blýskat na lepší časy. Nečekejte nějakou převratnou změnu tohoto webu - je to bohužel tak stařičký systém, že ani jeho původní autor už ho nedokáže resuscitovat, natož výrazně omladit.  Proto se ( opatrně) těšte na web nový. O strážcích a pro strážce. A samozřejmě také o naší Asociaci strážců.

    Tento "starý" web bude ještě chlíli sloužit jako archiv článků a do doby, než bude něco lepšího, bude v některých CHKO ( ty co mají záložku :-)  sloužit pro vkládání hlášenek o strážní službě.

    Pokud má být nový web po všech stránách lepší než tento starý, neobejde se to bez  zapojení více lidí. Zatím je to taková smutná oneman show... Výbor AS proto hledá spolupracovníky do redakce ( tj. ty kteří budou web obsluhovat), a především lidi, kteří budou přispívat svými články, postřehy, fotkami, nebo třeba pošlou odkaz či článek o strážcích z nějakého vašeho regionálního webu či časopisu. V začátcích samozřejmě uvítáme i Vaše náměty, co vlastně chcete na strážcovském webu mít.

    Zájemci o hvězdnou kariéru redaktora strážcovského webu se mohou obrátit na zatim jediného obsluhovače webových stránek, nejlépe e-mailem na adresu

     

     

    "Kde chybí strážci - hoří les "

     

    Asociace strážců ústy svého výboru děkuje všem strážcům národního parku České Švýcarsko za vyčerpávající pracovní nasazení během "požáru století" v tomto parku. Náš obdiv a dík patří samozřejmě HASIĆŮM, ale také strážcům z ostatních národních parků, kteří  přijeli do postižené oblasti pomahát.

    Asociace nabídla svou pomoc prostřednictvím dobrovolníků, našich členů. Ta ovšem při vlastním hašení nemohla být využita (n eznalost terénu, organizační komplikace) a bude zvážena při nápravě škod po požáru.

     

    Nicméně tato událost (byť v souvislosti s ní o strážcích asi nepadlo ani slovo), si zaslouží malé zamyšlení nad významem strážní služby ve vztahu  k nebezpečí požárů v chráněných územích.

     

    Naši členové, dobrovolní i profesionální strážci chráněných území napříč celou zemí, dobře ví jaká rizika ssebou nese rozdělávání ohňů v přírodě. Prakticky po celou dobu své existence se snažíme poukázat na nezastupitelnou úlohu strážců přírody v terénu. Protože kdo jiný by zde pravidla (i ta týkající se ohně), kontroloval či vymáhal. Pokud je nám známo, tak nikdo jiný než strážci se nevěnuje např. likvidaci ohnišť ( aby nelákala další "pyromany"), prakticky nikdo jiný také neřeší přestupky spojené s rozděláváním ohně v chráněných územích ( což je prakticky všude zakázáno). Je nasnadě, že fungující strážní služba výrazně snižuje riziko podobných případů , jako byl letošní ničivý požár v Českém Švýcarsku, neboť samotná přitomnost strážců ( ale v případě ohně i třeba lesníků, revírků, hajných)  v terénu působí preventivně a výchovně.  Ale tento hlas "tam nahoře" moc slyšet není. Spíš to vypadá, že místo posílení strážní služby se bude masivně investovat do různých protipožárních opatření a techniky (cesty, průseky, vodní nádrže, hasičské zbrojnice, letadla a kdovíco ještě).  Jsem přesvědčený o tom, že v území, kde se strážci pohybují často či pravidelně, je riziko požáru menší a často by na jeho likvidaci v místě špatně zabezpečeného ohniště nebo odhozeného "vajgla" stačily síly a schopnosti jednoho odhodlaného, dobře vybaveného a vycvičeného  strážce.

    Krátké zprávy z výboru a ERF

    Ve dnech 13. - 16. října 2022 se uskuteční 5. Evropský kongres strážců v albánské Tiraně. Podrobnosti obdrželi členové AS emailem. Pokud by někdo měl zájem se zúčastnit, informujte o tom prosím předsedu. Bylo by vhodné se dohodnout na obsahu i formě reprezentace naší organizace i českých strážců.

    Avizovaná podzimní   Valná hromada naší Asocice k 25. výročí jejího založení NEBUDE . Předseda AS sice dojednal atraktivní prostory v pražské ZOO, ale říjnový termín se ukázal být trošku nešťastným - nikdo jaksi nemá čas :-(   Ale nezoufejte, věříme, že toto pěkné výročí si připomeneme na celostátní setkání v roce příštím.

    Termín výroční Valné hromady Asociace strážců 2023

    Výbor Asociace předběžně navrhuje setkání ve dnech 31. března - 2.dubna 2023. Místem konání bude  pražská ZOO. Mimo jiné si připomeneme 25.výročí založení našeho spolku.

    "Klasické" celostátní setkání strážců v obvyklém formátu proběhne na podzim 2023 !

    Cestovní zpráva o stavu zrodu strážní služby v Moldavsku

    Asociace České a Slovenské republiky nás, manželé Javorské, oslovila s nabídkou proškolit stráž přírody v Moldavsku. Protože se oba ochraně přírody věnujeme profesionálně a protože rádi poznáváme nová místa a nové lidi, přikývli jsme.

    Moldavsko (MD), pro Moldavany Moldova, je malá země na východě Evropy ležící mezi Ukrajinou a Rumunskem. Žije zde 4 mil.obyvatel a hlavním městem je Kišiněv. Užívaná řeč je moldavština, což je směs rumunštiny, ruštiny a gagauzštiny. My jsme se pohybovali po hlavním městě, v okolí do 100km a v Podběstří-samostatná republika za řekou Dněstr.

    Na každý den bylo domluvené setkání s místními obyvateli, některými z nich možná adepty na stráž přírody. Jejich zastoupení bylo různorodé-mladí, staří, učitelé, myslivci, rybáři, nadšenci pro ochranu přírody.

    Naše první setkání s místními bylo zároveň rozčarováním, protože jsme zjistili, že národní park (NP), do kterého jsme přijeli školit stráž přírody, nemá Správu NP, sídlo NP, svého ředitele, zoologa, botanika-nikoho a nic. Proto bylo pro nás oříškem, jak místním nadšencům pomoci.

    Představení NP Slovenský ráj a CHKO Beskydy a prezentace práce strážce probíhaly v ruském jazyce. Angličtina není pro všechny Moldavany srozumitelná na rozdíl od ruštiny, kterou se zde domluvíte se všemi. Bylo znát, že naše práce bude pro začínající strážce užitečnou. Abychom začínající strážce ještě lépe namotivovali, předali jsme našim potencionálním novým kolegům dvě fotopasti. Dar byl přijat s povděkem, úsměvy a neskrývanou radostí. Snad budou záběry z fotopastí prvními svědky pohybu zvěře v krajině nově vzniklého chráněného území.

    Jedna přednáška byla naplánována i do školy a nutno podotknout, že bylo velmi milé povídat si s dětmi osmých tříd o ochraně přírody. K velké radosti dětí byla promítnuta i část filmu – Zábery z fotopascí, sesbíraná v letech 2020-2021 ve Slovenském ráji a 4 minutový film o NP Slovenský ráj.

    Zúčastnili jsme se také konference, na které ředitel Inspekce životního prostředí IŽP MD představil snahu IŽP na ustanovení strážců přírody – přesněji řečeno dobrovolných strážců přírody. Tento model není z našeho pohledu šťastným řešením, a tak jsme to i našim kolegům sdělili. Stráž přírody, profesionální i dobrovolná, by určitě měla vyvstat ze samotných potřeb NP.

    Dalším paradoxem Dolního Dněstru je, dle našich úvah a z toho co jsme viděli a slyšeli, že nově vyhlášený NP Dolní Dněstr nemá status NP jako jinde ve světě. V případě velkoplošně chráněného území Dolní Dněstr se jedná o Národní přírodní park NPP (dříve mokřadní plochy ramsarské úmluvy) vyhlášený v březnu 2022.

    Měli jsme školit strážce, ale ty zatím tento nově vzniklý NPP nemá. I přesto věříme, že naše představení práce strážců bude pro budoucí strážce přírody v MD přínosem a že pro nadšence z řad místních obyvatel bude naše návštěva impulsem pro vytvoření státem uz nané strážní služby a pro vstup mezi nás strážce v European Ranger Federation  a International Ranger Federation.

    Dne 5. května 2022 opustil navždy naše řady Honza Pecánek - strážce NP Šumava a dlouholetý vedoucího strážního okrsku Modrava, jeden ze zakládajících členů naší Asociace.  Odešel po těžké nemoci ve věku nedožitých 53 let . Rodina se s Honzou rozloučila v soukromí.

    Čest jeho památce

    Pecanek_Jan.jpg
    Valaskuv-grunt_Kozov_Bouzov_2022-04-02_web.jpg
    Letošní setkání se konalo od pátku 1. dubna do neděle 3. dubna v Bouzově-Kozově. Pořádala je  Asociace strážců  spolu s Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR. Podobné setkání probíhá každoročně a účastní se jej strážci z většiny národních parků a chráněných krajinných oblastí CR, přičemž některé z těchto území se vždy stane hostitelem a jakýmsi patronem akce. Tentokrát připadlo pořadatelství na CHKO Litovelské Pomoraví, což bylo ve více než dvacetileté historii poprvé.  Většinou se nás schází až 80, ale v našem regionu je opravdu problém najít v zařízení o takové kapacitě a tak jsme se nakonec sešli v poněkud menším počtu v hotelu Valáškův dvůr v Kozově u Bouzova. Někteří přijeli už ve čtvrtek 31. / 3. Přijela i početná skupina našich slovenských kolegů  v čele s prezidentem ASCHÚS  Danem Hartanským.
       
    V bohatém programu přednášek se jako vždy prezentovali i přítomní zástupci  NP a CHKO , kteří přednesli  informace ze svých regionů, včetně úspěchů i problémů, se kterými se potýkají. Nejvíce času a zájmu jsme věnovali případům šumavských strážců, kdy jeden ze strážců byl napaden u Černého jezera německým turistou a vhozen do vody. Vypátrat se ho nepodařilo. Letošní případ dvou strážců napadených v NPR skialpinisty z 8./2. je zatím ještě stále v šetření policie, ve zprávách TV už bylo uvedeno, že byl předán státnímu zástupci. Napadený a na setkání přítomný strážce P.N. nám k tomuto incidentu podal obšírný komentář. ASPČR tento případ pečlivě sleduje. Podrobně se také řešilo od letošního roku nově právo strážců přírody na svých územích zastavovat vozidla a také požadavek na jednotných uniforem pro všechny strážce v ČR.
      Světový den strážců si připomeneme především 30.7.2022 na Pánské skále v severních Čechách. Akce bude prezentovat tam na místě  činnost ochránců přírody různými stánky a transparenty, soutěžemi pro dětí i dospělé, vzpomene se zároven? i na celosvětově všechny zemřelé strážce při výkonu strážní služby. /především Afrika - pytláci /. Podobné akce proběhnou v Moravském krasu, Beskydech a Praze. Veřejnost je srdečně zvána.                                                                                            
    Autor, Jaroslav Spurný je dobrovolným strážcem CHKO LiPo
    (redakčně upraveno )

     

    Rozšíření pravomocí strážců od 1.1.2022

    S Novým rokem vejde v platnost tzv. invazní novela zákona o ochraně přírody a krajiny  ( zákon č. 364/2021 Sb.). Pro strážce je z ní nejpodstatnější rozšíření jejich pravomocí o možnost zastavovat v chráněných územích motorová vozidla, obytná vozidla, jiná vozidla ba i lodě :-). Zvídavější odkazujeme na článek J.Jelínkové v časopise Ochrana přírody 5/2021 https://www.casopis.ochranaprirody.cz/pravo-v-ochrane-prirody/posileni-pravomoci-straze-prirody-a-lesni-straze-v-ramci-tzv-antiinvazni-novely/

    Ačkoli zákon nepopisuje JAK to strážci mají dělat, je nasnadě, že by se měli řídit zásadami uvedenými v §79 odst.2 zákona č.361/200 Sb. o silničním provozu, tedy: " Vozidlo se zastavuje dáváním znamení k zastavení vozidla. Osoby ... dávají znamení k zastavení vozidla vztyčenou paží nebo zastavovacím terčem a za snížené viditelnosti červeným světlem, kterým pohybují v horním půlkruhu. Z jedoucího v ozidla dávají toto znamení kýváním paže nahoru a dolů nebo vysunutým zastavovacím terčem."

    a dále platí že ( §79 odst.3) : "Znamení k zastavení vozidla se musí dávat včas a zřetelně s ohledem na okolnosti provozu na pozemních komunikacích tak, aby řidič mohl bezpečně zastavit vozidlo a aby nedošlo k o hrožení bezpečnosti provozu na pozemních komunikacích"

    World-Ranger-Day_2022_CZ_ASP_web.jpg

    Vážení kolegové,

    u příležitosti světového dne strážců 31.7. a zároveň výročí 30 let od založení IRF Vám všem posílám poděkování za celoroční práci v ochraně přírody. Velký dík patří i všem dalším ochranářům a partnerským organizacím, sponzorům a podporovatelům včetně rodin, které nám dělají zázemí. Pevně věřím, že se nám společnými silami povede zlepšit legislativu, personální podhodnocení a další dlouhodobé problémy strážní služby. Letos uctíme minutou ticha památku 150 strážců, kteří zahynuli při výkonu služby a další strážce, které jmenovitě neznáme a naše strážce Honzu Pecánka-Pecku ze Šumavy a Dášu Robkovou z Českého středohoří.
     
    Letos nás čeká ještě hodně práce, máme za sebou 25 let od založení ASP ČR.
    Valnou hromadu plánujeme na 22.10.2022 v ZOO Praha. Na podrobnostech se pracuje.
    Slovenští kolegové budou mít valnou hromadu v CHKO Vihorlat na přelomu září a října, detaily sdělí.
    13.10.-16.10.2022 proběhne Evropský kongres strážců v Albánii v Tiraně.
    Budu se těšit a další spolupráci.
    Borek Franěk
    předseda ASP ČR
    Tisková zpráva Asociace strážců k napadení strážců na Šumavě ( 17.2.2022)

      „Pachatel útoku na strážce přírody odvrací pozornost a chce strážce zdiskreditovat“

    Profesionální strážci přírody jsou lidé, kteří svoji práci dělají srdcem bez vidiny kariérního postupu, za skromný plat a dělají společensky potřebnou a užitečnou práci pro nás všechny. Dobrovolní strážci navíc bez nároku na odměnu.

    Všichni strážci přírody jsou každých 5 let přezkušováni, prochází každoročně školením a jsou pravidelně poučováni, jak jednat s lidmi. Dobře ví, že pokud by strážce zaútočil, a navíc ještě ve službě, na jinou osobu, bude mu ustanovení stráží přírody zrušeno a profesionální strážce přijde o zaměstnání, které má rád, neboť by se dopustil trestného činu.

    Uvědomme si, že strážci přírody nejen řeší přestupky, ale mají širokou paletu činnosti od průvodcovské služby, přes podání informací a pomoci v přírodě, přes údržbu informačních zařízení a odpočivadel až po monitoring vzácných druhů rostlin a zvířat.

      Nejvíce napadený strážce přírody národního parku Šumava je členem Asociace strážců přírody ČR (dále jen „Asociace“) a osobně ho mnoho let známe. Asociace se plně staví za jeho profesionalitu a za jeho schopnost a zkušenost slušně jednat s lidmi. Nikdy by si nedovolil zaútočit na   návštěvníka přírody. To by totiž neudělal žádný strážce přírody v České republice.

      Přestupce - skialpinista a útočník proti strážcům je nyní obviněn a hrozí mu trestní stíhání za napadení úřední osoby, kterou strážce přírody je. Aby od sebe odvrátil pozornost, celou situaci s útokem otočil a veřejně obvinil strážce přírody, že to byli oni, kdo na něj zaútočili. Místo, aby chlapsky přiznal svoji chybu, „házíbláto na jiné“, a snaží se obětavé strážce očernit a zdiskreditovat v očích veřejnosti, vyšetřovatelů a později i soudu.

    Věříme však, že Policie ČR celou věc řádně vyšetří a pravda vyjde najevo.

      Tento postup pana přestupce - skialpinisty je morálně a společensky nepřijatelný, a je potřeba se proti němu důrazně ohradit. Představte si, že vásněkdo napadne, zraní vás a pak začne tvrdit, že jste zaútočili vy na něj, a že vám způsobil zranění v sebeobraně. Takové chování agresorů nelze připustit a tolerovat.

      Napadení strážci přírody jsou úřední osoby s čistým morálním kreditem a vynikající pověstí a chtějí ve své celospolečensky užitečné práci pokračovat. Že by na pana přestupce – skialpinistu fyzicky zaútočili, je čirý nesmysl a jeho výmysl.

    Asociace strážců přírody ČR bude celou kauzu bedlivě sledovat.

    14.2.2022 Asociace strážců přírody ČR

    Ing.et Ing.Bc. Borek Franěk, předseda

     

    Kontaktní osoba: RNDr. Antonín Tůma, , 725 737 567

     

     

    Strážce národního parku v roli agresora ? Absurdní !

    V posledních dnech se v médiích široce probírá případ napadení dvou strážců šumavského národního parku skialpinisty, resp. údajná agresivita strážců vůči pokojně sportujícím lyžařům.
    Jak se TO skutečně událo je nyní v šetření Policie a my, členové největšího spolku sdružujícího strážce přírody v ČR, nepochybujeme o výsledku. Paralely se známým rčením  „Zloděj křičí, chyťte zloděje“, si totiž musel všimnout snad každý.
    My vycházíme z faktu, že jeden z napadených strážců je profesionál s dlouholetou praxí, navíc člen naší Asocice. Je to tedy strážce, který je vedle „normálních“ předpisů navíc vázáný i Kodexem strážce (najdete v hlavním Menu, v záložce Asociace strážců). Jsme si jistí, že opravdový „profík“ dokáže své emoce udržet na uzdě, obzvlášť když ví, že porušení pravidel ho může nejen stát pracovní místo, ale hrozí i trestním stíháním za zneužití pravomoci úřední osoby.

    Veřejnost možná neví, že profesionálních  strážců je u nás doslova hrstka – téměř bez výjimky
    je potkáte pouze v národních parcích. Ve zbytku republiky, především pak v některých chráněných krajinných oblastech, pak působí strážci dobrovolní. Práva i povinnosti mají všichni strážci stejné - musí se podrobit náročné přípravě i pravidelnému přezkušování. Všichni bez rozdílu svoji práci berou jako poslání a službu – a to nejen návštěvníkům, ale především naší přírodě.

    A teď si představte situaci, že jste jako strážce ve službě v území, kam je z důvodů ochrany přírody vstup (tedy i vjezd skialipinistů) omezen. A potkáte dva muže na skialpových lyžích, kteří tu nemají co dělat. Samozřejmě jim musíte (je to vaše povinnost, a v tomto případě i práce) sdělit, že se dopustili přestupku. Neděláte to poprvé – s podobnými „případy“ se setkáváte každou zimu, několikrát do měsíce ... minimálně 20 let. Zato skialpinisti možná strážce potkali poprvé v životě. A po nějaké chvíli (a zřejmě i ostré výměně názorů) ležíte i se svým služebním odznakem (insignie "státní moci") ve sněhu a skialpinista do vás kope (pochopitelně v sebeobraně!) těžkou lyžařskou botou. Opravdu ukázkový příklad agresivity zaměstnanců národního parku :-)
    Práce strážců není v poslední době nijak záviděníhodná. V chráněných územích přibylo návštěvníků a s nimi bohužel i porušování pravidel. Když k tomu připočteme obecně velmi nízkou ochotu dodržovat jakákoliv pravidla, je na konfliktní situace zaděláno. Ale mělo by zůstat maximálně u slov a posléze u faktů, které jsou zváženy ve správním řízení.
    Fyzické násilí nelze tolerovat ani jedné straně. Čeští strážci jako jedni z mála v Evropě nejsou při výkonu svých pravomocí oprávněni k použití donucovacích prostředků; jejich jedinou „zbraní“ jsou vedle výše zmíněného odznaku jen jejich komunikační dovednosti a schopnost argumentovat. O to tvrdší by pak měl být postih těch, kteří vyznávají jen „zákony džungle“ a když jim dojdou argumenty, své problémy řeší pěstmi.

     

     

    Slovenští kolegové nás zvou

     

    ASOCIÁCIA STRÁŽCOV CHRÁNENÝCH ÚZEMÍ SLOVENSKA

    Vás pozýva na

    Stretnutie členov ASCHÚS a stráže prírody spojené so školením

    ktoré sa uskutoční v dňoch 7. až 9. októbra 2022

    Miesto stretnutia :   Vihorlat resorts ( 48.9672967N, 22.1893017E

    Program :

    Piatok, 7. 10. 2022                     Do 14:00 príchod účastníkov a ubytovanie

          15:00 – 18:00 valné zhromaždenie ASCHÚS  

         19:30 – 20:30 prezentácia NP Poloniny, CHKO Vihorlat,

          20:30 – 23:00   Ranger párty, tombola

    Sobota, 8. 10. 2022

            9:30 – 15:30 exkurzia

          16:00 – 18:00 praktické problémy pri výkone strážnej služby, koncepcia boja proti envirokriminalite - diskusia

          19:00 – 22:00 prezentácie z práce strážcov, výmena skúseností - príspevky jednotlivých účastníkov v max. dĺžke 10 min.   

     

    Exkurzie: Naplánovaná je jedna exkurzia a to v sobotu - pešia na vrch Sninský kameň v trvaní   6 hodín.

    Ubytovanie :  Vihorlat resort - územná pôsobnosť CHKO Vihorlat. Ubytovanie   hlavnej budove, izby 6 posteľové . Zariadenie má reštauráciu, bar, parkovanie pri chate. Cena za ubytovanie na osobu a deň 20 €.

    Adresa je Vihorlat resort, RO Rybníky, Snina (www.vihorlatresort.sk). Chata sa nachádza cca 2 km od mesta Snina   a cca 1 km od Sninských rybníkov. Mapa s vyznačením miesta stretnutia je prílohou pozvánky.

      Stravovanie : Stravovanie je potrebné zaistiť vopred objednávkou v návratke. Špeciálne požiadavky na stravu uveďte tiež v návratke. Nad rámec objednávky si účastník hradí sám.

    Cena raňajky 5,- €           obed      7,- €           večera   6,- €

      Nie je možná platba platobnou kartou. Platí sa v hotovosti pri príchode. Pri príchode každý účastník dostane lístky na odber stravy.  V obmedzenom množstve je možný príchod a ubytovanie spolu so stravou (večera a raňajky) už 6.10.2022.

    Príspevky účastníkov : Žiadame, aby   príspevky o výkone strážnej služby a iných činnostiach vo Vašom CHÚ nepresiahol 10 minút. Miesto konania bude vybavené projekčnou technikou preto stačí, keď príspevok prinesiete na USB kľúči, CD, DVD.

    Návratku zašlite do 25. septembra 2022 mailom na a   v kópii na adresu                                   Neskoršie návratky nebudú musieť byť akceptované

      Poznámky :

    1.       K Vašej prezentácii uvítame propagačné materiály chráneného územia.

    2.       Na Ranger party budú vítané všetky hudobne nástroje.    Nebude chýbať tradičná tombola, preto uvítame vtipné, ale aj praktické ceny.    Taktiež v rámci večerného občerstvenia uvítame aj rôzne chutné krajové špeciality.

     

    Mgr. Dan Harťanský

          prezident ASCHÚS

    Stanovy Asociace strážců (platné od 5.10.2019)

    čl. 1. - Název

    Název občanského sdružení je "Asociace strážců přírody České republiky", zkratka je "Asociace strážců" (zkratka AS).

    čl. 2. - Charakter

    AS je nevládní a neziskové občanské sdružení dle příslušných zákonů. Působnost sdružení je na celém území České republiky, především v chráněných územích.

    čl. 3. - Sídlo

    Sídlem sdružení jsou
    Litoměřice,
    ul. Osvobození 839/ 19,
    PSČ 412 01

    čl. 4. - Poslání

    Posláním AS je
    a) sdružování strážců a zájemců o činnost stráže přírody, a zvyšování jejich odborné úrovně,
    b) environmentální výchova a interpretace přírodního dědictví,
    c) praktická péče o přírodu a krajinu,
    d) spolupráce s dalšími organizacemi podobného zaměření z celého světa

    čl. 5. - Členství

    Členství v AS je dobrovolné. Členem AS se může stát pouze osoba, která souhlasí se stanovami AS, a dodržuje usnesení orgánů AS.

    Členem se stává zájemce dnem registrace přihlášky Výborem AS. K přijetí za člena AS je nutné doporučení dvou stávajících členů AS; o jeho přijetí rozhodne Výbor AS. Členství zaniká vystoupením, zánikem AS či úmrtím člena, vyloučením člena usnesením Výboru ASVýbor AS člena vyloučí z důvodů: neplnění povinností člena, závažné porušení Kodexu stráže přírody. Člen bude o vyloučení a jeho důvodech vyrozuměn. Proti rozhodnutí Výboru se lze odvolat k Valné hromadě.Valná hromada může rozhodnout o udělení čestného členství. Čestný člen má všechny práva člena AS, je osvobozen od povinnosti platit členské příspěvky.

    čl. 6. - Práva a povinnosti členů

    Právem člena AS je dostávat informace o AS, účastnit se akcí pořádaných a spolupořádaných AS, podávat návrhy a připomínky, podílet se na rozhodování orgánů AS a být do nich volen. hlasovat na zasedání být volen do orgánů AS.

    Povinností člena AS je dodržovat stanovy AS, zaplatit členské příspěvky do 31.března kalendářního roku, neporušovat Kodex stráže přírody, plnit úkoly dané orgány AS.

    čl. 7. - Struktura AS

    a) Nejvyšším orgánem AS je Valná hromada (VH), která se koná minimálně 1x ročně. V období mezi VH je výkonným orgánem sdružení AS Výbor AS. Valnou hromadu AS tvoří členové AS přítomni na zasedání AS. Valnou hromadu svolává Výbor AS minimálně jeden měsíc předem. Výbor AS je povinen svolat VH, požádá-li o to písemně alespoň 1/3 členů AS, a to nejpozději do jednoho měsíce po obdržení takové žádostí. Valná hromada AS schvaluje návrh rozpočtu, plán činnosti, volí a odvolává členy výboru, schvaluje změny stanov, určuje výši členských příspěvků a rozhoduje o zániku AS.

    b) Výbor tvoří lichý počet členů AS (minimálně 5). Výbor AS je volen nadpoloviční většinou Valné hromady AS. Výbor AS je volen na dobu dvou let a je složen z předsedy AS, místopředsedy, pokladníka a členů výboru AS. Funkce ve Výboru AS stanoví jeho členové po zvolení Výboru AS Valnou hromadou AS. Při předčasném ukončení výkonu funkce či odvolání členů Výboru AS, Výbor AS doplní počet svých členů z členské základny AS na základě výsledků posledních voleb. Výbor AS organizuje akce, sestavuje rozpočet AS, zodpovídá za jeho plnění, přijímá a eviduje členy AS, navrhuje změny stanov a výši členských příspěvků a navrhuje plán činnosti AS. Schází se podle potřeby, minimálně však dvakrát ročně.c) Statutárním zástupcem sdružení je předseda AS, nebo jiný jím pověřený člen Výboru AS.

    d) Valná hromada AS i Výbor AS rozhodují nadpoloviční většinou přítomných členů.

    čl. 8. - Hospodaření

    AS hospodaří dle ročního rozpočtu, který sestavuje Výbor AS a schvaluje Valná hromada AS. Příjmy AS tvoří členské příspěvky, sponzorské dary a jiné legální zdroje plynoucí z naplňování poslání AS. Výdaje AS jsou finanční prostředky k zajištění činnosti AS.

    Výsledky hospodaření a plnění rozpočtu jsou Výborem AS zveřejňovány a jsou přístupné členům AS a dalším subjektům, které se podílí na hospodaření AS.

    čl. 9. - Zánik

    AS zanikne rozhodnutím Valné hromady. Ta také rozhodne, jak bude naloženo s majetkem sdružení.

    čl. 10. - Závěrečné ustanovení

    Tyto stanovy jsou platné po jejich schválení Valnou hromadou AS. Výbor je následně nechá registrovat Ministerstvem vnitra České republiky.Schváleno Valnou hromadou Asociace strážců , konanou dne 13.5.2012 v Pavlově (CHKO Pálava).

    Letošní Valná hromada se uskuteční v rámci celostátního setkání strážců v Kozově u Bouzova, a to dne 1. dubna 2022 od 19.30 hod . Nenechte si ujít příležitost spolurozhodnovat o tom, co a jak má náš spolek pro strážce a hlavně své členy, dělat.

    Podrobná pozvánka i s programem z pera předsedy ji připojena níže (zobrazí se vám až po kliknutí na titulek tohoto článku) . Výbor AS slibuje, že udělá vše proto, aby nutné formality byly připraveny podstatně lépe než na podzim, a VH tak bude kratší - aby zbyl čas na jiné, radostnější stránky společného setkání.

    Vážení kolegové, milí strážci (týká se samozřejmě i našich kolegyněk :-),

    přijměte prosím pozvání na hlavní a nejdůležitější akci strážcovské sezóny - tradiční celostátní setkání strážců.

    Přichází sice relativně krátce po tom předešlém, ale zato se můžemte těšit na rozkvetlou přírodu Pomoraví a snad i konec všech covidových omezení.  Program setkání bude věnován vážnému ohlédnutí za posledním desetiletím činnosti stráže přírody u nás a zamyšlení nad tím, jak by TO mělo vypadat do budoucna. Chceme nastínit nějakou vizi a k tomu potřebujeme i Vaše názory, zkušenosti, nápady. zváni jsou všichni strážci bez ohledu na to, zda jsou členy Asociace, zda slouží jako dobrovolníci v CHKO či "pod" některým z krajů, nebo jde o profíky z národních parků.

    Proto neváhejte a přihlašujte se prosím do 23.března prostřednictvím on-line formuláře, který najdete zde: https://forms.gle/y8QQDHoC2ybsZm3o8

    Veškeré další informace najdete v přiložené pozvánce ( je pod tímto textem - stačí kliknout na titulek :-)

    Těšíme se na Vás.

    Výbor AS

    Celostátní setkání strážců 2022

    Letošní setkání se uskuteční ve dnech 1. - 3. dubna 2022 v CHKO Litovelské Pomoraví (resp. jejím blízkém okolí). Podrobnosti upřesní Výbor Asociace během února, Vy si však již můžete zapsat termín do diářů a začít se těšit na společné setkání v rozkvetlých lužních lesích nad Olomoucí.

    Ještě jednou krátce o setkání v Orličkách

     

    Název akce: Celostátní setkání strážců 2021

    Datum: 11.-14. 11. 2021

     

    Místo: Olešnice v Orlických horách, Chata Juráška

     

     

    Průběh:       Setkání bylo plánované na podzim 2020 v NP České Švýcarsko. Správa NP jako organizátor hovšak  tehdy odložila kvůli přísným proticovidovým opatřením. V září 2021 jsem zjistil, že Správa NP ČŠ vzdává organizaci i v letošním odloženém termínu. Narychlo jsem proto zorganizoval tuto akci v náhradní lokaci pod hlavičkou AOPK ČR. Na programu jsme spolupracovali s Asociací strážců přírody ČR (ASP).

     

    Někteří účastníci (zpravidla ti ze vzdálenějších míst) přijeli na místo konání již ve čtvrtek 11. 11. Probíhal neformální program a přípravy na další dny. V pátek 12. 11. probíhal program příspěvků od 10:00 do 18:00 s přestávkami na oběd a občerstvení. Pořadí příspěvků bylo upraveno neboť zástupce MŽP nak poslední chvíli odřekl příspěvek kvůli osobní indispozici.  Aktuální legislativní změny a plány MŽP. Legislativní agendu operativně zajistila ASP (B. Franěk). Přednášky byly vysílány i videokonferenčně, připojené byly 2 účastnice (další zájemci se nepřipojili kvůli technickým potížím). Večer proběhla Valná hromada ASP. V sobotu dopoledne se uskutečnila hlavní tématická přednáška Krizová komunikace pro strážce v podání P. Kořínka (RP Liberecko). Videokonference již nebyla spuštěna, neboť nebyl zájem (jedna účastnice dorazila osobně, druhá neměla čas). V sobotu odpoledne proběhly již mimo oficiální program dvě paralelní exkurze pro zájemce, kteří zůstávali na místě. Jedna navštívila pevnost Hanička a okolí (vedl P. Locker), druhá okolí a centrum Olešnice včetně mechanického betlému a muzea. Pro zbylé zájemce pak proběhla ještě exkurze v neděli dopoledne do NPR Trčkov a okolí.

     

    Setkání se zúčastnilo celkem 56 osob. Šlo o regionální koordinátory, profesionální i dobrovolné strážce přírody a zpravodaje a v ojedinělých případech i o rodinné příslušníky. Zastoupeno bylo celkem 17 CHKO, 2 NP a 6 krajů z České republiky a 6 účastníků přijelo ze Slovenska.

     

    Dar pro Marka

    Před koncem roku jsme Vás žádali o finanční podporu na obnovu shořelého domu kolegy Marka Ondreka z CHKO Horná Orava.

     

    Vybraná částka předčila naše očekávání. K 14.1.2022 se vybralo krásných 133.723 Kč!!! Tuto částku jsme Markovi s radostí předali. Transparetní účet jsme prozatím nechali otevřený (neplatí se žádný poplatek), protože ještě i dnes na účet dorazil finanční dar. K dnešnímu dni je na účtu dalších 8.000,- Kč, které samozřejmě k Markovi doputují.

      Všem, kteří jste přispěli, tímto velice děkujeme a pokud bude chtít kdokoliv z Vás znát, jak se domek obnovuje, jak získává novou tvář, napište a my Vám rádi přepošleme fotodokumentaci.

      Přejeme Vám vše krásné, zdraví především, Jana (CHKO Beskydy) a Robo (NP Slovenský ráj) Javorští

     

    Celostátní setkání strážců 2021 v Olešnici

    Slovenští kolegové napsali o naší akci na svůj web: https://strazprirody.sk/stretnutie-v-orlickych-horach/

    Prosba o pomoc kolegovi strážci

    Milí kolegovia a kolegyne,
    pred mesiacom a pol sa nášmu kolegovi - strážcovi Marekovi z CHKO Horná Orava prihodilo obrovské nešťastie. Do tla mu zhorel domček, ktorý si sám vlastnoručne a pracne budoval šesť rokov. Zhorelo úplne všetko od nábytku, oblečenia, náradia až po jeho obľubenú harmoniku, ktorou nás vždy vedel potešiť najmä pri kosení lúk.

    Preto by sme Vás, kolegov z ochrany prírody, chceli poprosiť o finančnú podporu Marekovi na obnovu  domu a tým mu pomôcť vrátiť sa do normálneho života. Bol by to taký milý darček na Vianoce od nás kolegov.
    Finančne, ľubovoľnou čiastkou, môžete prispieť na transparentný účet u FIO banky č.ú. 2402084488/2010 , IBAN účtu: CZ34 2010 0000 0024 0208 4488

    Ďakujeme 

    Robert a Jana Javorský

    (NP Slovenský raj a CHKO Beskydy)

    Přání (nejen strážcům) do nového roku
    PF_2022_CZ_web.jpg

    I v 83 letech Jaroslav Spurný, dobrovolný strážce CHKO Litovelské Pomoraví, vyráží na strážní službu v chráněných území. Jednou z běžných činností strážce je kontrola značení přírodních rezervací a přírodních památek. Zde Jarda v PP Bázlerova pískovna (na okraji Olomouce) odstraňuje větve zakrývající označení hranic tohoto chráněného území.

    DSCN7040.JPG

    31. červenec je Mezinárodním dnem strážců (World Ranger Day) - den, kdy si strážci připomínají své kolegy, kteří přišli ve službě o život.  Strážci v některých CHKO dostali díky podpoře firmy Software602 a.s. pěkně zpracované roll-upy, které jim pomáhají prezentovat strážní službu veřejnosti.

     

    strážci CHKO Beskydy
    strážci CHKO České středohoří
    strážci CHKO Jeseníky
    strážci CHKO Jizerské hory
    strážci CHKO Moravský kras
    strážci CHKO Pálava

    Oslava World Ranger Day 2021 (Světového dne strážců přírody) se bude v letošním roce v České republice konat u národní přírodní památky Panská skála, na pomezí CHKO České středohoří, a Lužické hory. Jedná se o jubilejní desátý ročník, na kterém se mimo jiné uctí památka strážců z celého světa, kteří ve službě přišli o svůj život za uplynulý rok od poslední oslavy World Ranger Day.

    Více v programu

    Asociace strážců zve do přírody
    Jihomoravští strážci doporučují :
    Na koronavýlety v okolí Brna
    Východ Českomoravské vrchoviny
    • Údolí červených skal  – údolí říčky Rokytné mezi Ivančicemi a Moravským Krumlovem  https://mapy.cz/s/bobepubefa  (vlakem, pro autovýlet si upravte, pěšky zhruba 15 km)
    • Romantická trampská údolíčka  – z Řikonína do údolí Libochovky  https://mapy.cz/s/fetafesocu  (vlakem, pro autovýlet si upravte, pěšky zhruba 12 km)
    • Kde (doufejme) nebude přehrada  – ze Senorad na vyhlídku Velká skála a zříc. Kraví hora nad údolím Oslavy  https://mapy.cz/s/gomegedake  (autovýlet, pěšky zhruba 7 km)
    Drahanská vrchovina
    • Kudy přitekla povodeň na Sloupské jeskyně  – ze Sloupu údolím Luhy  https://mapy.cz/s/luvorebuju  (autovýlet, pěšky zhruba 18 km, po úpravě i na kole)
    • Přírodní park s Kelty  – Rakoveckým údolím mezi Bukovinkou a Račicemi  https://mapy.cz/s/pajajojasu  (autovýlet, pěšky i na kole zhruba 13 km)
    Ždánický les
    • Zaniklá ves Kepkov a hřebenová cyklostezka  – lesy bez lidí mezi Slavkovem a Ždánicemi  https://mapy.cz/s/cohumubude  (autovýlet, pěšky zhruba 11 km, po úpravě i na kole)
    Chřiby
    • Rozhledna Bradlo a torzo Baťovy dálnice  – bukové lesy nad Střílkami a Zdounkami  https://mapy.cz/s/gazenohesu  (autovýlet, pěšky zhruba 9 km, po úpravě i na kole)
    Další nabídku výletů do okolí Brna najdete třeba na webu  https://www.gofrombrno.cz .
    Otevřený dopis řediteli NP Šumava - odvolání Adama Diviše
    - soubor ke stažení (948 kB): otevreny-dopis-rediteli-np-sumava.pdf
    Příloha k otevřenému dopisu
    - soubor ke stažení (3.02 MB): priloha-otevreneho-dopisu.pdf
    Celostátní setkání strážců 2021 v CHKO Orlické hory
    Vážení kolegové, přijměte prosím srdečné pozvání k účasti na tradičním setkání, které se letos uskuteční v Orlických horách v termínu 12.-13. listopadu. Podrobnější informace najdete v přiložené pozvánce a také v přihlášce na adrese https://forms.gle/y8QQDHoC2ybsZm3o8. Pozvánku je možné šířit mezi další zájemce a příznivce stráže přírody. Součástí setkání bude i Valná hromada naší Asociace.
    - soubor ke stažení (427 kB): pozvanka_AOPKCR.pdf
    Představení Domu přírody

    Představení Domu přírody Moravského krasu pro členy stráže přírody proběhne v Moravském krasu v neděli 18.10. 2015 . Exkurze bude zpoplatněna, členové Asociace mají slevu. Ubytování je možné zajistit od pátku až do neděle. Předběžné přihláškyposílejte na adresu do 30.6. 2015.Zájemcům bude potom zaslána podrobná pozvánka k závaznému přihlášení. Změna termínu vyhrazena.

    Školení strážců přírody na práce ve výškách a nad volnou hloubkou proběhlo v pátek 12.6. 2015 v Moravském krasu. Více...

    Kurz práce s motorovou pilou

    Kurz práce s motorovou pilou pro členy stráže přírody proběhne v Moravském krasu v sobotu 17.10. 2015 . Kurz bude zpoplatněn, členové Asociace mají slevu. Ubytování je možné zajistit od pátku až do neděle. Předběžné přihlášky posílejte na adresu do 30.6. 2015.Zájemcům bude potom zaslána podrobná pozvánka k závaznému přihlášení. Změna termínu vyhrazena.

    Grafický návrh internetových stránek www.strazprirody.cz sponzorovala Reklamní agentura MARF. Copyright @ 2010, Reklamní agentura MARF, www.marf.cz
    webmaster: Slavomír Raszka