Úvod >> Strážci přírody a jak je poznáte

Strážci přírody a jak je poznáte

/ 1

V současnosti trochu opomíjenou a přesto významnou úlohu mají při styku s návštěvníky chráněných území strážci. Neboť právě oni znají dokonale terén a mnohdy jsou jedinými, kteří mohou poradit, pomoci ve svízelné situaci apod. U nás jsou lidé stále ještě zvyklí pohlížet na strážce jen jako na represivní složku, jakousi zelenou policii. Pokud nám podaří tento pohled trochu změnit, nevznikli (tento web ani Asociace strážců) zbytečně.

Strážce by podle nás měl být člověkem, kterého potkáte na horské pěšině, v lese, na lukách, který Vám podá informace o místní přírodě, zajímavostech i službách hospoda, cykloservis, odkud kam jezdí autobusy), upozorní na povolené i nepovolené aktivity, nabídne průvodcovské služby nebo třeba informační leták. Spíš než pokutové bloky by měl mít v batohu lékárničku, mapu, mobil s číslem Horské služby a vědět jak to použít.


Pokud ale strážce zjistí porušování předpisů na ochranu přírody, pak musí v rámci svých možností zasáhnout. Tehdy se opravdu stává prodlouženou rukou zákona. Je třeba zdůraznit, že i dobrovolný strážce přírody je ze zákona veřejný činitel! To mu dává nejen vyšší pravomoci (viz. níže) a právní ochranu, ale také klade vyšší nároky ne jeho odpovědnost.

 

Jak poznáte strážce v terénu

 

Strážci v národních parcích jsou vybaveni jednotným stejnokrojem, stejně jako ostaní pracovníci příslušné Správy. Všichni strážci ve službě nosí na levé straně hrudi (na kapse, klopě) kovový služební odznak. Profesionální strážci některých NP nad odznakem nosí ještě štítek se svým jménem.


Na levém rukávu nosí strážce služební znak - nášivku se znakem příslušné CHKO nebo NP a označení své funkce.V případě potřeby se strážce prokazuje služebním průkazem.

Grafický návrh internetových stránek www.strazprirody.cz sponzorovala Reklamní agentura MARF. Copyright @ 2010, Reklamní agentura MARF, www.marf.cz
webmaster: Slavomír Raszka
Počet přístupů od 14.4.2010: