poodri
Poodří
Úvod >> Termíny akcí

Termíny akcí

Předvánoční posezení stráže přírody

KDY: 19. 12. 2015 (od 15 hod)

KDE: AOPK ČR,  (Trocnovská 876/2, Ostrava-Přívoz)

 

 

 

Vážení přátelé,

 

rok se nám pomalu chýlí ke konci a s tím se pojí i tradiční posezení v okruhu Nás strážců přírody. Probereme letošní strážní sezonu, popovídáme o novinkách, problémech nebo naopak o tom co nás potěšilo, rozloučíme se s některými kolegy a naopak jak doufám uvítáme ve svém kruhu nové. :-)

  

Program:  novinky v CHKO, zhodnocení uplynulého roku, zkušební test znalostí, volný program, tradiční občerstvení (řízek se salátem).

 

Vzhledem k setkání máte možnost se ptát na nejrůznější záležitosti týkající se práce našeho pracoviště AOPK ČR. Pokud budete mít nějaké specifické odborné otázky, prosím o jejich zaslání a já se pokusím zajistit jejich odpověď od příslušného kolegy. Budete-li mít další přání či požadavky k programu, prosím napište. 

  

Díky a brzy na viděnou.

 

 

Štěpán

Tradiční celorepublikové setkání strážců přírody

 

proběhne 10. až 11. dubna 2015

v Rybníku v CHKO Český les (Plzeňsko)!

 

Místo akce:

Rekreační středisko Rybník

Rybník 43

345 25 pošta Hostouň

 

mapa

 

   Bližší informace viz pozvánka (přihláška)

 

Odjezd z Ostravy cca kolem 3 hodin ráno. 3-4 volná místa v autě. O účasti mne prosím informujte. Štěpán

Ukliďme svět

Ukliďme svět

proběhne

 

20. března  - úklid přírodní rezervace Rezavka – sraz 9:00 Mc Donald – kontakt : Střední průmyslova škola strojní Ostrava Vítkovice E.Prokopová

 

21.března – úklid přírodní rezervace Polanský les – sraz 9:00 zastávka MHD č.46- Kovošrot : kontakt Myslivecké sdružení Ostrava Svinov Karel Malik (604 604 722)

 

30.března – úklid břehů řeky Odry - kontakt: Střední průmyslová škola chemická ak. Heyrovského a Gymnázium Ostrava Zábřeh - Vlčková Jana (605 109 416)

 

31. března – úklid cyklostezky Svinov Bečkárna – Polanka n.Odrou, kontakt:Střední průmyslová škola chemická ak. Heyrovského a Gymnázium Ostrava Zábřeh - Vlčková Jana (605 109 416)

 

1.dubna – úklid břehů Odry , kontakt : Střední průmyslová škola chemická ak. Heyrovského a Gymnázium Ostrava Zábřeh - Vlčková Jana (605 109 416)

 

1.dubna  - úklid Naučná stezka Rezavka sraz 9:00 Mc Donald Ostrava Zábřeh: kontakt Jan Mayer (733 726 250)

 

11.dubna  – úklid Národní přírodní rezervace Polanská niva – sraz 9:00 zastávka MHD Dolní Polanka : kontakt Lukáš Fiala (604 706 233)

 

12. dubna  - úklid vodního toku Zábřežka  - sraz 9:00 zastávka MHD Pískové doly: kontakt I.Weissová 775168416

 

 

Prosím o účast především dne 21. března v PR Polanský les.

Díky

Št.

Vánoční posezení stráže přírody

KDY: 12. 12. 2014 (od 16 hod)

KDE: Správa CHKO Poodří - Studénka 

 

 

 

Zimní čas se blíží a s ním také formální konec naší letošní strážní služby. Čas rozhlédnout se za naší dosavadní prací, její zhodnocení a plánování roku příštího. K tomu pochopitelně pohodová atmosféra a posezení v kruhu přátel.

 

Program: novinky v CHKO, zhodnocení uplynulého roku, volný program, tradiční vánoční kapr se salátem.

 

Budete-li mít však nějaké přání klidně i k programu, tak napiště. Pokusím se zajistit.

 

Svou účast prosím doplňte do tabulky nebo potvrďte e-mailem na

 

Doprava: vlasními zdroji (přijezdivší vlakem mohu vyzvednout na nádraží ve Studénce) , 4 volná místa v autě pro pomocníky s organizací :-) Nehlaste se všichni. 

 

Občerstvení:  kdo bude chtít pivo (alko/nealko) napište počet! Každý nahlaste zda-li chcete porci kapra se salátem! Další nápady a požadavky na občerstvení, taktéž prosím zavčas nahlásit. 

 

Štěpán

Ukliďme svět

Ukliďme svět

proběhne 18. a 19. září 

    V rámci akce Ukliďme svět pořádané ČSOP Alces se budou uklízet i dvě rezervace v CHKO Poodří:   
PR Polanský les a NPR Polanská niva

 

 

 

 

Dny NATO

Dny NATO

proběhnou dne 20. až 21. září 2014

na Mošnově

 

Úloha stráže:

 • strážit během probíhajících Dnů NATO na trase Studénka - Albrechtičky se zřetelem na turistickou trasu kolem PR Kotvice
 • statistika návštěvnosti (sčítání návštěvníků)
 • poradní činnost (radit návštěvníků správnou cestu) - viz např.  http://www.natodays.cz/doprava/doprava-pesky
 • sledovat porušování předpisů o ochraně přírody
 • monitoring vlivu přelétávajících letadel na ptactvo

Brigáda

postupně v průběhu září až poloviny listopadu

viz. tabulka  

 

 

Letos toho máme vskutku dost:

 

Co nás čeká ...

 

 • PP Meandry Staré Odry: nové pruhové značení + zakopání jednoho kůlu.

 

 • NPR Polanská Niva: nové pruhové značení na hrázi Velkého Váčku a Zimního rybníku, obnova pruhového značení podél cyklostezky až k Blücherovu lesu, odstranění dožilé tabule u Polančice, odstranění dřevěného zábradlí na hrázi Kačírku, přemístění označníku na hrázi Velkého Váčku a Odry. 

 

Všechno pochopitelně za dva dny nestihneme, podle počtu nahlášených bychom se vrhli buď na Polanskou Nivu nebo na Meandry Staré Odry.

 

Barvu a kůl seženu, možná i nějaký rýč a krumpáč (vykopávání betonových patek) + koupím jeden poříz.

 

Návrhy, nápady ať již na termíny či vylepšováky prosím e-mailem. Hlavně zatím nevím, kam s dožilou tabulí a zbytky dřevěného plotu.

 

V příloze posílám orientační mapky pro lepší porozumění

 

Stráži zdar

 

Bližší informace e-mailem

Celostátní setkání strážců přírody

Tradiční celorepublikové setkání strážců přírody

proběhne 11. až 13. dubna 2014

v Jiřetíně pod Jedlovou v Lužických horách!

 

Místo akce:

Chata Slovan

Jiřetín pod Jedlovou-Rozhled 19

407 56

 

mapa

 

 -  ubytování pro 92 lidí, dva sály a pěkné okolí

 

Bližší informace doplním později.

školení na dřeviny

Školení základní dendrologické gramotnosti

pro strážce Krajského úřadu a CHKO Poodří

 

proběhne 17. března 2014

od 15:30

na Krajském úřadě Moravskoslezského kraje

 

Místo akce:

Krajský úřad Moravskoslezského kraje

28. října 117

702 18 Ostrava

 místnost F502

mapa

 

Základní body programu:

- druhy poškození dřevin

- právní náležitosti a ochrana dřevin

- úloha stráže přírody v ochraně dřevin

 

Bližší informace doplním později.

Mapování bobra

 

Vážení kolegové, přátelé  

dovoluji si Vás tímto informovat o probíhajícím mapování bobra evropského v CHKO Poodří. Mapování bude probíhat po celý měsíc únor a během něho se bude Správa CHKO Poodří snažit zmapovat veškerý výskyt bobrů v CHKO Poodří. Předem vítáme případné dobrovolníky.  

Ve stručnosti se pokusím na následujících řádcích popsat co a jak.  

Území je rozděleno do několika mapovacích segmentů očíslovaných od 1 do 14 (viz příloha bobr-jih, bobr-sever). Každý segment je mapován zvláště. Velikostí (délkou), obtížností (terénem) a tedy i časovou náročností je každý unikátní. Vybírány byly tak, aby se daly nejhůře zvládnout od rozbřesku po setmění a zároveň s ohledem na dopravní dostupnost (vlak či autobus v okolí). Další místní specifika či tipy rád osobně poradím. 
Pozn.:  Vřele doporučuji pro každý segment minimálně dvojici mapovatelů ať již z důvodu bezpečnosti, tak vzájemné spolupráce (jeden zaznamenává GPS body a zapisuje poznámky, druhý fotí). 

Mapování se provádí kolem řeky Odry (levý břeh), jejích větších přítoků a větších systémech tůní pro bobry atraktivních. Provádí se pomocí pochůzky často náročným terénem - přeskakování drobných přítoků, prodírání se houštím a trnitými keři, podcházení mostů. Není zapotřebí jít celý úsek kolem řeky, stačí nakouknout (tj. prodrat se co nejblíže to jde) každých zhruba 20 - 50 metrů dle terénu až do prvního nálezu.  

Mapují se veškeré "čerstvé" pobytové znaky bobrů tj. okusy dokonalé a nedokonalé, zrcátka, jídelny, zásobárny, skluzavky, chodníčky, nory, hráze, hrady ... příklady pobytových znaků viz  https://plus.google.com/photos/111061544568648286652/albums/5977341828173803809  
Opuštěné či staré pobytové znaky se nezaznamenávají.  

Veškeré nálezy se zaznamenávají pomocí zařízení  GPS  (možno po domluvě zapůjčit) a zároveň jsou zapisovány do  poznámek . Do poznámky se zapisují: datum, jména mapovatelů, lokalizace, číslo GPS bodu a k němu druhy a četnost pobytových značek případně další podrobnosti (druh dřeviny, tloušťka dřeviny apod.). Každý nález (skupina nálezů) je taktéž fotografována . V případě skupiny stejných prvků v okruhu 5 metrů se dělá GPS bod pouze jeden (např. skupina okousaných dřevin podobné tloušťky). K tomuto bodu se napíše příslušná poznámka (např.  skupina 5 ks okousaných vrb o tloušťce 5-10 cm ). Toto ve zkratce stačí pro hrubý odhad areálů a populací bobrů. 

Pro detailnější statistiku se zapisují údaje v poněkud jiném formátu. Pro odvážné a ostřílené mapovatele lze postupovat i takto dle níže odkazovaného manuálu. 
Doporučuji si pročíst kompletní metodiku včetně klíče dřevin na  https://drive.google.com/folderview?id=0B_KxExXZgR5fSzdyOEFhR3R6RkE&usp=sharing  

Vydra:  
Vzhledem k podobným biotopovým nárokům je vhodné současně s bobry pozorovat také pobytové znaky dalšího chráněného živočicha a to vydry říční. Mimo hledání stop ve sněhu a zamrzlé vodní ploše je vhodnou metodou hledání čerstvého vydřího trusu. Trus vydra ponechává na odhalených často vyvýšených místech (např. kameny) dále pak typicky pod mosty a mostky. Příklady vydřího trusu viz  https://plus.google.com/photos/111061544568648286652/albums/5977615538044024737  
Jak poznat pobytové znaky vydry viz  http://www.vydry.org/index.php?articleid=143  
Pobytové známky vyder se zaznamenávají pouze čerstvé (vzhledem k velké mobilitě a teritoriu), opět se zaměřením GPS, stručnou poznámkou a nejlépe fotografií.  


V případě zájmu  
mne neváhejte kontaktovat. Budu potřebovat znát zhruba termín, jména mapovatelů a vybraný segment.  

Metodika je univerzálně použitelná i mimo hranice CHKO Poodří a budem předem rádi, za jakékoliv nálezy i z jiných částí Moravskoslezského kraje. Veškerá zaslaná data budou pečlivě zaznamenána do  Nálezové databáze ochrany přírody AOPK ČR a využita pro praktickou ochranu přírody.  

Děkujeme  
S pozdravem  
Mgr. Štěpán Tračík - zoolog, vedoucí strážní služby
Agentura ochrany přírody a krajiny ČR
Správa CHKO Poodří a Krajské středisko Ostrava
Trocnovská 2, 702 00 Ostrava
tel: 
596 133 673 725 044 049
mail: 

http://www.poodri.nature.cz

Grafický návrh internetových stránek www.strazprirody.cz sponzorovala Reklamní agentura MARF. Copyright @ 2010, Reklamní agentura MARF, www.marf.cz
webmaster: Slavomír Raszka