jeseniky
Jeseníky
Úvod >> Kdo je jesenický strážce přírody

Kdo je jesenický strážce přírody

/ 2
Aktiv dobrovolných strážců přírody vznikl v Jeseníkách krátce po založení Správy, tedy na počátku 70. let minulého století. Jeho hlavním smyslem byla a stále je snaha o zajištění praktické ochrany nejcenějších jesenických lokalit. Dnes strážci přírody fungují především jako informační služba pro návštěvníky, usměrňují jejich pohyb, rozdávají letáky, poskytují rady, sbírají odpadky a podobně. Pohybují se zejména v turisticky atraktivních oblastech, které jsou zároveň nejpřísněji chráněny - Národní přírodní rezervace Praděd, Rejvíz a Šerák - Keprník.
Již přes deset let je počet jesenických dobrovolníků okolo čtyřiceti lidí. Jsou převážně místní, ale někteří bydlí i dále, v podstatě pořád na dohled našich krásných hor - v Olomouci, Uničově nebo Opavě a Krnově.Správa CHKO Jeseníky  strážcům přírody poskytuje k dispozici terénní stanici k přespání, pořádá odborné exkurze a zájezdy do některé chráněné oblasti nebo národního parku v ČR ve spolupráci s místní správou, každý rok organizuje jarní a podzimní setkání, ale i poskytuje trička, informační tiskoviny, mapy a podobně.
Zájemce o tuto činnost podle zákona tedy musí splňovat:
- bydliště dostupné Jeseníkům
- věkový limit 21 let, čekatel od 18 let
- doložit aktuální kopií z výpisu rejstříku trestů morální bezúhonnost,
- projít školením
- fyzická způsobilost doložená lékařem.
Grafický návrh internetových stránek www.strazprirody.cz sponzorovala Reklamní agentura MARF. Copyright @ 2010, Reklamní agentura MARF, www.marf.cz
webmaster: Slavomír Raszka
Počet přístupů od 14.4.2010: