beskydy
Beskydy
Úvod >> Archív proběhlých akcí

Archív proběhlých akcí

Jarní aktiv stráže přírody CHKO Beskydy 2022

Vážení kolegové a kolegyně, přátelé

dovolujeme si Vás tímto pozvat na tradiční jarní AKTIV strážců přírody CHKO Beskydy, který se uskuteční v pátek a sobotu 8. - 9. 4. 2022. V pátek v podvečer se v 16:30 sejdeme v prostorách Valašského ekocentra ČSOP ve Valašském Meziříčí. Ekocentrum sídlí v domku s přírodní zahradou na okraji areálu bývalých kasáren, při silnici do Hrachovce (ul. Šafaříkova 555; N 49°27.97660', E 17°59.11358'). Aktiv bude v sobotu pokračovat exkurzí do PR Makyta pod vedením Marušky Popelářové. Po návratu z terénu se ještě sejdeme v ekocentru na schůzi ČSOP Strážci Beskyd. Na této schůzi bude možné přijímat nové členy, takže případné zájemce prosíme o doručení přihlášky.


V pátek Vás budeme informovat o aktuálním dění na Správě CHKO, možnostech zapojení do monitoringů, probereme, jak to bude dál s nelegálními vjezdy. Velmi uvítáme také Vaše fotky, videa, informace z terénu či dotazy. Konkrétní program bude ještě upřesněn. V případě zájmu o prezentaci vlastní činnosti, námětu či požadavku na doplnění programu a jiným požadavkům na Správu CHKOB to prosím sdělte co nejdříve .

Připraveno bude drobné občerstvení, káva, čaj. Na sobotní exkurzi si prosím vemte vlastní zásoby a také dalekohledy (exkurzi zaměříme nejen botanicky, ale také ornitologicky - pozváni jsou ornitologové Dan Křenek a Jiří Pavelka; o šelmách možná popovídá Michal Bojda a o lese a rezervaci Pavel Popelář)...

Svou účast prosím potvrďte nejlépe v on-line formuláři:
https://doodle.com/poll/agwgu4zs9yp2znud?utm_source=poll&utm_medium=link nebo na mail: a to do 27. 3. 2022.

Těšíme se, že se po delší době osobně uvidíme..


Za Správu CHKO

Javorská Jana
Valasová Aneta

Jarní AKTIV strážců CHKO Beskydy

Pátek 13. a sobota 14. dubna 2018,

  Informační centrum CHKO Beskydy – URSUS Dolní Lomná  

  Místo konání – stejné jako v r. 2016, tj. URSUS D.Lomná. (49.5486553N, 18.7156658E) .   Naproti je zastávka busu D.Lomná-Zátoka . Počet parkovacích míst u objektu je omezený, parkovat je ale možno i podél silnice.

Předběžný program (změna vyhrazena):

  Pátek       18.00 – 22.00   rezentace účastníků, prostor debaty, informační občerstvení

                                         Vstupní testy pro budoucí zpravodaje SP CHKOB

Sobota    8.00         zahájení Aktivu,   45 let CHKO Beskydy (F.Jaskula)   

  • Les a lesníci v Beskydech – Tomáš Peka, lesní správce LČR, LS Frýdek-Místek
  • Velké ochranářské projekty v CHKOB (P.Pokorná – LIFE Ze života hmyzu, V.Tomášek – Monitorig území národ. významu, D.Bartošová – Transgreen, M.Kubín - Bagry a vranky   )
  • Geologické, jeskyňářské a sportovní novinky z Beskyd (F.Šulgan)                    

 odpoledne :         to co se nestihlo dopoledne +

  • Vyhodnocení služby v r.2017 a pokyny pro strážní službu na r. 2018   (J.Lehký)
  • projekce 3D filmu o CHKO Beskydy

ukončení do 16.hod . Poté, bude-li čas, chuť a počasí je možno vyrazit na vycházku za přírodními zajímavostmi okolí apod.  

  Stravování – v  sobotu je možno di dát oběd - hradí si účastníci, výběr 1) plněný vepřový kotlet, amer.brambory,zel.obl.(155,-)   a 2) špagety s rajčaty, mozzarelou a salzou (120,-)   a polévka: dýňová s krutony s/bez smet. (40,-). Drobné občerstvení (káva, čaj, voda) zajištěno. Páteční večeři a sobotní snídani si každý řeší individuálně – nedaleko je obchod i vyhlášená pekárna.

Ubytování – v místě konání je možné zdarma přespat na zemi – nutná vlastní matrace a spacák. Náročnější si mohou vybrat (ovšem i zaplatit) z široké nabídky ubytování v Dolní či Horní Lomné.

 Svou účast + vybrané jídlo na oběd (bezmasý/masový) prosím potvrďte nejlépe v on-line formuláři na adrese :    https://doodle.com/poll/83ckr733r579t4mn nebo mejlem či telefonem   ( ; 725 044 047 ) do pondělí 8.dubna 2017 .

V případě zájmu o prezentaci vlastní činnosti, námětu či požadavku na doplnění programu a jiným požadavkům na Správu CHKOB to prosím sdělte co nejdříve !

Mapování šelem v CHKOB 2018

T radičním "velké" mapování šelem v CHKO Beskydy & CHKO Kysuce se uskuteční ve dnech 15. - 18.2. 2018 .Koordinátorkou mapování je (také tradičně) RNDr.Dana Bartošová - proto veškeré dotazy či návrhy prosím směřujte na ni. Předpokládáme, že většina z Vás už má "svoji" trasu, případně se domluvíte z někým zkušenějším.Pokud vyrážíte na "nové"místo, doporučujeme konzultovat s koordinátorkou - aby nám někde neběhalo moc stopařů a jinde zůstaly celé masivy nepokryty.

V případě, že potřebujete proškolení, udělejte si prosím čas ve středu navečer, kdy to proběhne v zasedačce Správy CHKOB.

Prosím všechny stopaře, aby se nahlásili prostřednictvím formuláře na https://doodle.com/poll/iqy35rbu6at94mu4 . Stopařské vycházky prosím zapiště i do tohoto systému hlášenek. Díky. JL

Exkurze - Sjezdovky a sihly pod Lysou horou

Již tradiční jarní botanická exkurze nejen pro strážce. Cílem budou sjezdovky, mokřady a louky v údolí Sihelského potoka a Mohelnice přes osady Visalaje, Obidová a Muroňka.

Sraz v 9.00 hod. na parkovišti u Zlatníku (autobusová zastávka Krásná, Vyšní Mohelnice, Zlatník) (GPS 49.5358333N, 18.4991667E).
Vedoucí: M. Popelářová (SCHKO Beskydy), J. Tkáčiková (Muzeum Beskyd FM) 

Přátelé, kolegové
kdo máte čas a chuť, přijďte v sobotu 28.11. na již tradiční mikulášskou brigádu a setkání beskydských strážců.
I letos budeme pokračovat v bohulibé záchraně mokřadních lokalit před zarostením všudypřítomnými smrky. Jen se přesuneme z Bílého kříže (kde jsme už udělali slušnou paseku :-)
po hraničním hřebeni kousek k jihu na Konečnou.Čekají meze (loučky plné orchidejí ) u lesní cesty z Konečné do údolí Černé Ostravice. Více...

Ve dnech na lovecké chatě Baletka v Mostech u Jablunkova se bude konat podzimní sraz stráže přírody CHKO Beskydy!!! Více...

Brigáda v pralese Mionší - sečení plan

Ve dnech 18. až 20. července 2014 proběhne již tradiční brigáda v NPR Mionší.

Bližší informace po přihlášení do systému.

Jedinou večerní vycházkou v okolí svého bydliště můžete pomoci při výzkumu a ochraně dnes už vzácného ptačího druhu ! Prosíme, zapojte se do mapování chřástala polního v Beskydech , které organizuje Správa CHKO Beskydy ve spolupráci se Českým svazem ochránců přírody, ZO ČSOP 76/06 Orchidea Valašsko. Není v silách malé skupiny lidí zmapovat chřástaly v celých Beskydech. Více...

 

Správa CHKO Beskydy ve spolupráci

s Moravskoslezskou pobočkou České botanické společnosti organizuje

v sobotu 21. 6. 2014

na hřeben Soláně ve Vsetínských vrších

botanickou exkurzi

aneb

Botanika na sjezdovkách!

Více...

Výstava o Beskydech a šelmách
Pozvánka na výstavu o Beskydech a šelmách v Muzeu Beskyd
- soubor ke stažení (483 kB): selmy_plakat.pdf
Grafický návrh internetových stránek www.strazprirody.cz sponzorovala Reklamní agentura MARF. Copyright @ 2010, Reklamní agentura MARF, www.marf.cz
webmaster: Slavomír Raszka