beskydy
Beskydy
Přihlásit se...
uživatelské jméno:
heslo:
Úvod >> Výzva - Pomozte s mapováním sov Podbeskydí

Výzva - Pomozte s mapováním sov Podbeskydí

Mapování pro Atlas hnízdního rozšíření ptáků v ČR se letos blíží do konce.   Ornitologové mj. zjistili, že puštík bělavý se šíří mimo Beskydy, několik pozorování je i z podhůří Beskyd.  Je možné, že nepozorován zahnízdil i v Podbeskydské pahorkatině a jednoduše o tom nevíme -  inu:  „Pod svícnem největší tma“ .

Z Podbeskydské pahorkatiny je obecně velmi málo údajů o sovách.   Bylo by proto velmi prospěšné se letos věnovat mapování sov v této oblasti. Kromě výra ( 2známá hnízdiště) zde jistě hnízdí i puštík obecný, kalous ušatý. Mohl byzde hnízdit i puštík bělavý, nic se neví o sýcovi rousném a kulíškovi nejmenším.  V zemědělské krajině nelze vyloučit sovu pálenou. Spíše nepravděpodobný je výskyt sýčka.
 

Mapování sov je nejefektivnější podle hlasů v jarním období, od poloviny února do května, ideální je březen a duben.  Hlasy sov se dají dobře naučit.  Najde je např. na stránkách Českého rozhlasu v sekci "Hlas pro tento den" (http://www.rozhlas.cz/hlas/portal/). Na stránkách http://www.xeno-canto.org/ jsou hlasy snad všech ptáků světa - do vyhledávače je třeba zadat latinský název. Další hlasy jsou na stránkách Skupiny pro výzkum a ochranu dravců a sov ČSO tj. zde: http://www.sovds.info/ . hlasy jsou v audiogalerii. Doporučuji také CD http://www.cso.cz/index.php?ID=2784. Sovy se dají poslouchat v autě, při škrábání brambor, žehlení, ukládání nádobí do myčky atd. a opakovaným posloucháním při práci se hlasy dobře učí.

Na vycházky za sovami je ideální vyrážet, když nefouká, neprší či nesněží.  Lepší je být na lokalitě už před setměním, sovy často ozývají už po setmění. Stačí tam vydržet tak hodinu až dvě po setmění.  Ideální je si udělat večer procházku a vyjít tak hoďku před setměním projít si nějakou trasu a na zpáteční cestě poslouchat s občasnými zastávkami. Sovy budou tam, kde jsou staré lesy. Nemá cenu se zdržovat tam, kde jsou mladé lesy.  Krásné jsou také noční procházky v lese za svitu měsíce.  Zhruba od 23 do 02 hod ranní je aktivita sov  spíše slabší, proto je lepší být do půlnoci už doma. 

Pro zvýšení  šance na zjištění sovy je dobré mít nějaké přehrávací zařízení (mobil, mp3 s bedničkou atd.) a při poslechu občas přehrávat hlas samce (houkání). Sovy se tak dají vyprovokovat k aktivitě a nemusí se dlouho čekat až se něco ozve. Když se sova ozve, není dobré ji pak zbytečné dále provokovat,  je to pro ni také určitý druh vyrušování, takže s tím rozumně.  Provokace by  měla být použita jen k tomu, abych druh na lokalitě zjistil.  Stačí, když zjistím daný druh sovy na lokalitě jednou, není moc dobré ani účelně chodit na stejné místo opakovaně a opakovaně stejný druh provokovat.  Na provokaci velmi dobře reaguje puštík, obecný kulíšek, někdy i sýc, sova pálená, sýček a výr jak kdy a kalous nahrávku zpravidla ignoruje.
Pozorování je dobré si zapisovat do zápisníku, zkareslovat do mapky nebo ukládat  do mobilu. Hlavně je nenosit je v hlavě, pokud je ještě ten den nebo den následující nepřepíšu do databáze.  Nejdůležitější věc, je výsledky zadat do ornitologické databáze avif.birds.cz . a přiřadit jim tzv. hnízdní kategorii . Houkající sova se zařazuje do kategorie „A2 – zpěv“.  V případě krize se zadáváním dat mi stačí  zaslat mapku se zákresem nebo souřadnici  a informace o pozorování a já pozorování zadám nebo poradím jak na to.   Zadání dat by neměl být problém databáze je jednuduchá.
Někteří lidé se bojí chodit sami potmě a ještě v lese, což je asi důvod proč hodně lidí sovy "nedělá". Já chodím sám po tmě v noci v lese už 20 let a  mnohem více se bojím večer ve městě než někde v horách.  Bát se je přirozené, ale člověk si časem zvykne a strach překoná.  Zpočátku je proto lepší chodit s někým.

Protože Vás v zájmové oblasti bydlí více a často se neznáte vzájemně, navrhuji, že bych udělal tabulku s přehledem lidí, kde bych uvedl na každého kontakt (samozřejmě jen ti co budou mít zájem),  a obec kde dotyčný bydlí. Podle toho se můžete domlouvat a vyrážet třeba na sovy spolu.  Hlavní styčný důstojník pro tuto oblast je Václav Tomášek , který je z Frýdlantu.  Mail je . Je to zkušený ornitolog, tak se můžete domlouvat případně s ním.


Letos můžeme prozkoumat opomíjenou oblast a zjistit zajímavé výsledky. Věřím, že se alespoň trochu  zapojíte. Nejde o to jezdit nebo chodit pravidelně někde  mapovat - stačí několik vycházek hlavně ve svém okolí. Je to dobrovolná  a prospěšná aktivita , každý se jí může věnovat dle svých možností.
Já bych jen potřeboval  do konce února vědět, zda se zapojíte a v jaké oblasti by jste se pohybovali ať to trochu z koordinujeme a mám přehled, které oblasti jsou  pokryty a kde nikdo není.  Ti co se zapojí mi prosím napište na: , zda souhlasíte s tím abych kontakt na Vás tj. mejl, telefon a obec bydliště  (celá adresa netřeba) rozeslal všem, kteří se zapojí ať se případně můžete vzájemně kontaktovat.  

Letos můžeme prozkoumat opomíjenou oblast a zjistit zajímavé výsledky. Atlas hnízdních rozšíření ptáků bude základním podkladem pro jejich ochranu. Věřím, že se alespoň trochu  zapojíte.  Kolik vycházek zvládnete a sov najdete, tolik bude. Můžeme se domluvit a udělat třeba i společnou "soví akci".  Přeji mnoho pěkných jarních večerů se sovami. Dan Křenek


Warning: getimagesize(galery/beskydy/d43a8a5fd07bd49413720e8edb045274/zájmové území_n.jpg) [function.getimagesize]: failed to open stream: No such file or directory in /data/web/virtuals/68760/virtual/www/_subdom/sw/functions.php on line 2096

Warning: getimagesize(galery/beskydy/d43a8a5fd07bd49413720e8edb045274/zájmové území.jpg) [function.getimagesize]: failed to open stream: No such file or directory in /data/web/virtuals/68760/virtual/www/_subdom/sw/functions.php on line 2098
zájmové území.jpg
Grafický návrh internetových stránek www.strazprirody.cz sponzorovala Reklamní agentura MARF. Copyright @ 2010, Reklamní agentura MARF, www.marf.cz
webmaster: Slavomír Raszka