S teplým začátkem jara začal letos poměrně brzo i tah obojživelníků z jejich zimovišť na místa rozmnožování.
A s tím nastává i každoroční genocida této sympatické živočišné skupiny, ku které nemálo přispíváme my lidé.
1) dopravou - na řadě míst musí táhnoucí žáby (skokani, ropuchy) překonat nějakou komunikaci, což se jim přímo uměrně frekvenci dopravy, stává osudným. O řadě míst na Správě CHKO víme, a řada určitě uniká pozornosti. Žáby táhnou nejvíc v noci, ideálně za deště. A právě déšť, příp. intenzivní doprava ( hlavně náklaďáky) dokáží stopy, resp.kadavery = mrtvolky žab, dokonale uklidit.
2) V krajině, především pak přímo v obcích či u rekreačních objektů všech velikostí, je řada vodních nádrží ( zahradní a koupací jezírka, požární nádrže, nezakryté jímky, zasněžovací nádrže atd atd. Některé z nich se na zimu sice vypouští, ale přeci jen do nich naprší, nebo se teď na jaře pomalu napouští. A taková místa se často stanou smrtící pastí pro desítky až stovky dospělců, případně až tisíce pulců...
Co s tím ?
A) Choďte s otevřenýma očima, nakukujte i za ploty, využívejte svého práva vstupu na cizí pozemky a sledujte, zda někde neuvízli obojživelníci.
B) Pokud je to ve vašich silách, pomozte jim ven; a /nebo nám o tom dejte obratem vědět, nejlépe mejlem se souřadnicemi, a popisem problému, odhadem počtu zvířat ... (V. Tomáškovi, mně). Malou akvaristickou síťku koupíte ve Zverimexu za pár kaček, a pokud ji budete nosit do služby, dokážete s ní i velké věci :-)
C) Nezapomeňte každý nález ( i mrtvých živočichů) dát do BioLoga, ideálně i s fotkou a komentářem a popisem nebezpečného místa